Про що мовчати на співбесіді

fullsize_2
0

Обманювати недобре, говорили нам в дитинстві. Буває і брехня для порятунку, розуміли ми з віком. А як щодо працевлаштування? Чи можна обманювати потенційного роботодавця і про що краще промовчати на співбесіді?

Про те, в яких ситуаціях слово – срібло, а мовчання – золото, читайте в статті.

Все таємне стає явним
Банально, але факт: одне з головних правил успішного проходження співбесіди – не обманювати рекрутера. Приписувати собі обов’язки, які ви не виконували, вміння, якими насправді не володієте, місця роботи, яких не існує, – все це абсолютне табу для людини, налаштованого на успішну кар’єру. Досвідчений менеджер з підбору персоналу може легко розпізнати вашу брехню – в його арсеналі маса відповідних прийомів.

Але навіть якщо йому це не вдасться, то кандидата, який влаштувався на роботу обманом, швидше за все, не чекає нічого хорошого. Колеги швидко зрозуміють, що, наприклад, його нібито «вільна англійська» насправді не далеко відійшла від рівня середньої школи, а «великий досвід організації заходів» – всього лише вміння вчасно замовити каву для учасників ділової зустрічі.

І все ж не секрет, що деяка інформація може бути істотною перешкодою в працевлаштуванні. Чи варто за власною ініціативою повідомляти рекрутеру про деякі подробиці свого життя? Про що краще промовчати в резюме і на співбесіді?

Занадто короткий період роботи
Буває, що у претендента є якийсь негативний професійний досвід. Наприклад, короткий період роботи, що не відображений у трудовій книжці, – людина помилилася, йому не сподобався колектив або здалися нецікавими обов’язки, і він звільнився через тиждень-два після працевлаштування. Або навіть не звільнився сам, а попросив керівник – як то кажуть, не зрослося, не вийшло.

Чи вносити подібний короткий період роботи в резюме? Резюме – це документ, що відображає вміння і навички здобувача. Придбав чи кандидат якісь корисні вміння за такий короткий період роботи в компанії? Ледве. Тож позбавте рекрутера від зайвої інформації – пишіть в резюме тільки те, що дійсно значимо.

Інша справа, якщо короткий період роботи в компанії відображений у вашій трудовій книжці. У цьому випадку питання про причини такого стрімкого звільнення неодмінно виникне у рекрутера – або на співбесіді, або вже в процесі оформлення документів. Обманювати роботодавця не слід: чесно скажіть, що помилилися, прийняли неправильне рішення при працевлаштуванні, а потім зрозуміли свою помилку і, не втрачаючи даремно часу на нецікавою для вас роботі, звільнилися. Краще, якщо цю інформацію рекрутер отримає до того, як виявить запис в трудовій книжці вже при оформленні документів.

Конфлікти з колишнім керівництвом
Більшості претендентів на інтерв’ю не уникнути питання про причини звільнення з попередньої роботи. Добре, якщо ви покинули колишню компанію виключно з метою подальшого професійного зростання і розвитку – таку відповідь продемонструє рекрутеру вашу високу внутрішню мотивацію до роботи і буде очком в вашу користь. Але як бути, якщо причиною звільнення став серйозний конфлікт з керівництвом або колегами?

Треба розуміти, що докладна розповідь про те, як вас третирував начальник і як ви страждали від дрібного шкідництва колег, буде дуже серйозним мінусом вашої кандидатури в очах менеджера з підбору персоналу. Такого здобувача цілком можуть вважати конфліктним, неконструктивним і не вміючим працювати в команді.

З іншого боку, явний обман з вашого боку ( «Відносини з керівником були прекрасними, просто мені захотілося розвиватися в суміжній сфері») – це як мінімум неетично, а як максимум – небезпечно для кар’єри. Адже брехня може розкритися, якщо рекрутер, наприклад, вирішить звернутися за рекомендаціями на ваше попереднє місце роботи.

Як же бути? Шукати золоту середину. Продумайте ваш відповідь так, щоб він не був обманом, але і не позбавив вас можливості працевлаштування. Не критикуйте колишнього шефа позаочі, будьте готові знайти щось хороше в отриманому з його допомогою досвіді. «У нас з колишнім керівником розходилися погляди з деяких робочих питань. Я зрозумів, що компанія не готова до тих перетворень, які я пропоную, і вирішив шукати іншу роботу»; «Я вдячна команді за те, що вона навчила мене працювати в рамках часто мінливих умов, але все ж моєю метою є дещо інша робота», – такі відповіді, якщо вони прозвучать щиро, цілком задовольнять рекрутера.

Про особисте
Іноді рекрутери задають питання про особисте життя здобувача. Буває, що вони здаються кандидатам не надто етичними, – в такому разі ви можете делікатно уникнути відповіді. Брехати, звичайно, не слід, але і розповідати за своєю ініціативою про пережите вами розлучення або про плани через рік завести дитину вас ніхто не зобов’язує.

У цій ситуації важливо наділити свою відповідь в дипломатичну форму. Наприклад: «У резюме сказано, що ви розведені. Що стало причиною розлучення?» – «Не цілком розумію, яке це має відношення до моєї майбутньої роботи, але раз ви питаєте, готовий відповісти. Ми з дружиною просто не зійшлися характерами».

І все ж грань між брехнею і умовчанням дуже тонка. Промовчати про якісь серйозні обставини, які згодом можуть вплинути на вашу роботу (наприклад, про те, що ваша дитина часто хворіє і вам доведеться час від часу брати лікарняний), – значить, бути небезпечним для свою репутацію порядної людини.

Іншими словами, вам вирішувати, про що говорити, а про що мовчати на співбесіді.  Але робіть це так, аби справити правдиве враження компетентного робітника.

Залиште коментар